O zajęciach

Warsztaty animacji to innowacyjny produkt na rynku zajęć pozalekcyjnych, gdyż są multimedialną kompilacją różnych zajęć prowadzonych oddzielnie. Z jednej strony są rozwinięciem zajęć plastycznych, obejmujących zajęcia z rysunku, kompozycji, malarstwa, rzeźby – w zależności od technik realizacji film można tworzyć rysując na kartce, malując, lepiąc z plasteliny, wycinając elementy postaci z kartonu. Stworzenie scenariusza oraz postaci to już zadanie z dziedziny warsztatów literackich i dramaturgicznych, uczestnicy uczą się różnych sposobów narracji, struktury dzieła literackiego, kreacji postaci i ich ruchu. Aspektem ściśle teatralnym jest podkładanie głosów postaciom. Do udźwiękowienia filmu przydają się również umiejętności gry na różnych instrumentach, natomiast przy animowaniu jest bardzo przydatne wyczucie rytmu, ale też precyzja, cierpliwość i... umiejętność liczenia, gdyż każdy ruch powinien być rozpisany na liczbę klatek na sekundę. Niebagatelne znaczenie ma tu też wiedza fotograficzna z zakresu obsługi aparatu, ustawiania ekspozycji, możliwości manipulowania głębią ostrości, wybierania odpowiednich kadrów i ujęć. Przede wszystkim są to jednak warsztaty filmowe, których efektem są krótkie etiudy stworzone przez uczestników. Podczas tego procesu poznają podstawowe pojęcia filmowe takie jak scenopis, kadr, montaż, ujęcie, akcja, i funkcje: reżyser, scenarzysta, scenograf, animator, operator, dźwiękowiec, montażysta.


Złożoność procesu powstawania animacji umożliwia uczestnictwo w warsztatach osób o różnych zainteresowaniach i ukierunkowaniach. Reżyser czy scenarzysta nie musi mieć zdolności plastycznych, plastyk nie musi być rozwinięty muzycznie, operator nie musi mieć pomysłu na film, itp. Dzięki temu warsztaty obejmują szerokie spektrum zainteresowań młodych ludzi – od plastycznych, humanistycznych, muzycznych po techniczne, fotograficzne, filmowe i komputerowe. Jednocześnie uczą się współpracy w grupie, ćwiczą koncentrację i cierpliwość, odkrywają nowe możliwości. Praca nad filmem pobudza wyobraźnię, rozwija kreatywność i wzbogaca zasób środków autoekspresji. Wykorzystywanie komputera i innych urządzeń elektronicznych takich jak aparat fotograficzny, komputer, mikrofon pozwala młodym ludziom zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu nowych mediów. Popularność serwisów typu You Tube świadczy o rosnącej randze filmów robionych przez amatorów. Umiejętność robienia filmów animowanych wyróżnia uczestników naszych zajęć od rówieśników, uczy bardziej aktywnego i świadomego odbioru treści audiowizualnych. Staramy się wytłumaczyć swoją wiedzę w sposób prosty i zrozumiały, a także umożliwić dalszy rozwój po zakończeniu zajęć. 

WARSZTATY ANIMACJI DLA PRZEDSZKOLAKÓW
  • Każde dziecko zrealizuje swój własny film animowany metoda poklatkową.
  • Wspaniała pamiątka zachowująca dziecięce marzenia, umiejętności i głos
  • Łączą zajęcia filmowe, fotograficzne, plastyczne, literackie i muzyczne
Czy przedszkolaki mogą robić filmy animowane?
OCZYWIŚCIE!
Nasi instruktorzy wypracowali metodę, która umożliwia realizację 12 indywidualnych filmików w ciągu 4 spotkań (z 12-tką dzieci). Młodzi filmowcy wymyślają temat, bohaterów, wykonują postacie i scenografię, animują, robią zdjęcia, nagrywają dźwięki. Zakończeniem cyklu jest premierowy pokaz dla rodziców, wręczenie płyt z filmami i Dyplomów Małego Filmowca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz